Mussiro, kosmetyki naturalne, afryka, mozambik, Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata

Prowincja Nampula jest znana jako kraina muthiana orera, czyli po prostu pięknych dam. W północnym regionie wybrzeża i na wyspach Mozambiku często spotyka się kobiety o twarzach pokrytych naturalną, białą maską, zwaną mussiro lub n’siro.

Tutejsze piękności stosują ją już od najmłodszych lat, a receptura jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do przygotowania maski używa się drzewa zwanego mussiro (Olax dissitiflora), które uciera się na kamieniu z dodatkiem wody.

Zastosowanie maski ewoluowało z biegiem czasu. Obecnie jest stosowana jako środek upiększający skórę, ale dawniej maski mussiro informowały o statusie społecznym kobiety i nosiły je przede wszystkim niezamężne dziewice oraz kobiety, których mężowie byli daleko.

Dziś mussiro noszą już wszystkie kobiety Makwa i Makonde, ale także Manhungue, Machuabo, Maronga, Machope, Matswa… Również niektórzy afrykańscy projektanci modowi oczekują, że ich modelki będą używać mussiro na wybiegu np. Mozambik Fashion Week.

Bye, witches!

Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Jak Indianki powiększały sobie biusty i depilowały nogi? Czym Aborygenki walczyły z cellulitem, rozstępami i zmarszczkami? Czy meksykański masaż kaktusem boli? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych”.

(Visited 473 times, 11 visits today)
zaklinaczka urody
it@organicvillage.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *