bursztynowe spa, Litwa, naturalne kosmetyki, rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata, wielka księga kosmetyków naturalnych, marta marakchi, ewa potocka (Fot. screen z YouTube Atostogų parkas)

W „Atostogu parkas” – jednym z domów wypoczynkowych Połągi na Litwie, powstała największa na świecie sauna z bałtyckiego bursztynu. W jej budowę zaangażowali się eksperci i naukowcy z uniwersytetu w Hamburgu, których badania potwierdziły zdrowotny wpływ bursztynu na procesy metaboliczne człowieka.

Bursztynowa sauna wyglądem nawiązuje do słynnej bursztynowej komnaty (bursztynem wyłożono ściany, sufit i ławki), a nazwą do słońca (Saule). Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Na powierzchni 22 metrów kwadratowych może się zmieścić nawet do 15 osób. W ciągu tygodnia odwiedza ją około 3 tys. osób.

Sauna wykorzystuje lecznicze właściwości bursztynu  – zapewnia dyrektor domu wypoczynkowego i pomysłodawca niezwykłej łaźni, Riczardas Jovaisza. – Jest ogrzewana m.in. promieniami podczerwonymi, które przy współdziałaniu z naturalnym bursztynem powodują wydzielanie się z minerału kwasu bursztynowego o właściwościach leczniczych.

Organizm człowieka sam produkuje niewielką ilość kwasu bursztynowego. Jego niedobór, w wyniku większego obciążenia fizycznego czy psychicznego, powoduje osłabienie odporności, zmęczenie i apatię.

Bursztyn znalazł również zastosowanie w kosmetologii. Kosmetyki z bursztynem przeznaczone są dla cery dojrzałej, suchej, zmęczonej, wymagającej intensywnej rewitalizacji. Świetnie nawilżają i natłuszczają, ujędrniają i uelastyczniają naskórek. Bursztyn jest naturalnym antyoksydantem i neutralizuje wolne rodniki, przez które skóra się starzeje. Kosmetologia wykorzystuje energetyzujące, bakteriobójcze i antyoksydacyjne właściwości bursztynu. Bursztyn jest także naturalnym filtrem przeciwsłonecznym i sprzyja regeneracji komórek.

Stosowany w szamponach, odżywkach czy maseczkach, wzmacnia włosy oraz regeneruje ich cebulki. Pomaga także w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Często spotkać można również sole do kąpieli na bazie bursztynu, dzięki którym ciało staje się dobrze nawilżone, oczyszczone i jedwabiste w dotyku. Kwas bursztynowy oraz olej bursztynowy do produkcji kosmetyków i farmaceutyków, otrzymuje się w wyniku suchej destylacji surowego bursztynu. Szczególnie cenny pod tym względem jest bursztyn bałtycki, ponieważ charakteryzuje się najwyższą zawartością kwasu bursztynowego. Kamienie z innych mórz nie zawierają go wcale lub znacznie mniej.

Bye, witches!

Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Jak Indianki powiększały sobie biusty i depilowały nogi? Czym Aborygenki walczyły z cellulitem, rozstępami i zmarszczkami? Czy meksykański masaż kaktusem boli? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych”.

(Visited 120 times, 1 visits today)
zaklinaczka urody
it@organicvillage.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *