W „Atostogu parkas” – jednym z domów wypoczynkowych Połągi na Litwie, powstała największa na świecie sauna z bałtyckiego bursztynu. W jej budowę zaangażowali się eksperci i naukowcy z uniwersytetu w Hamburgu, których badania potwierdziły zdrowotny wpływ bursztynu na procesy metaboliczne człowieka.
Bursztynowa sauna wyglądem nawiązuje do słynnej bursztynowej komnaty (bursztynem wyłożono ściany, sufit i ławki), a nazwą do słońca (Saule). Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Na powierzchni 22 metrów kwadratowych może się zmieścić nawet do 15 osób. W ciągu tygodnia odwiedza ją około 3 tys. osób.
Sauna wykorzystuje lecznicze właściwości bursztynu – zapewnia dyrektor domu wypoczynkowego i pomysłodawca niezwykłej łaźni, Riczardas Jovaisza. – Jest ogrzewana m.in. promieniami podczerwonymi, które przy współdziałaniu z naturalnym bursztynem powodują wydzielanie się z minerału kwasu bursztynowego o właściwościach leczniczych.
Organizm człowieka sam produkuje niewielką ilość kwasu bursztynowego. Jego niedobór, w wyniku większego obciążenia fizycznego czy psychicznego, powoduje osłabienie odporności, zmęczenie i apatię.
Bursztyn znalazł również zastosowanie w kosmetologii. Kosmetyki z bursztynem przeznaczone są dla cery dojrzałej, suchej, zmęczonej, wymagającej intensywnej rewitalizacji. Świetnie nawilżają i natłuszczają, ujędrniają i uelastyczniają naskórek. Bursztyn jest naturalnym antyoksydantem i neutralizuje wolne rodniki, przez które skóra się starzeje. Kosmetologia wykorzystuje energetyzujące, bakteriobójcze i antyoksydacyjne właściwości bursztynu. Bursztyn jest także naturalnym filtrem przeciwsłonecznym i sprzyja regeneracji komórek.
Stosowany w szamponach, odżywkach czy maseczkach, wzmacnia włosy oraz regeneruje ich cebulki. Pomaga także w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Często spotkać można również sole do kąpieli na bazie bursztynu, dzięki którym ciało staje się dobrze nawilżone, oczyszczone i jedwabiste w dotyku. Kwas bursztynowy oraz olej bursztynowy do produkcji kosmetyków i farmaceutyków, otrzymuje się w wyniku suchej destylacji surowego bursztynu. Szczególnie cenny pod tym względem jest bursztyn bałtycki, ponieważ charakteryzuje się najwyższą zawartością kwasu bursztynowego. Kamienie z innych mórz nie zawierają go wcale lub znacznie mniej.
Bye, witches!